Çocuklarda Aft Yaraları

cocuklarda aft yaralari 5fc469bedd151
0 0
Read Time:2 Minute, 11 Second

Çocuklarda aft yaraları tekrarlayan bir rahatsızlıktır. Tehlikeli olmamalarına rağmen ağrı ve rahatsızlık yaratabilirler. Genellikle dudakların içinde, ağzın çatısının arka kısmında (yumuşak damak), yanaklarda veya dilde bulunurlar. Çocuklarda aft yaraları görülmesi ilk başta endişe verici olabilir. Ancak Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi’nde yayınlanan bir makalede anlatıldığı gibi, bu yaralar hafiftir ve kısa sürede kendiliğinden kaybolur.
Bu yazıda sizler için farmakolojik ve doğal tedavi yöntemlerini paylaşıyoruz.
Çocuklarda aft yaralarına ne sebep olur?
Uzmanlar kesin nedeni bilmiyorlar. Ancak aft yaralarının gelişmesinde birçok faktörün rol oynadığı düşünülmektedir. Bunlar:
Zayıflamış bağışıklık sistemiKahve, çikolata, peynir, fındık ve turunçgiller gibi yiyeceklere karşı alerjilerStresVirüsler ve bakterilerAğız yaralanmasıZayıf beslenmeBazı ilaçlarOrtodontik diş tellerinden kaynaklanan tahrişAft yaraları genellikle 10 ile 19 yaşları arasındaki çocuklarda ve gençlerde görülür. Etkilenen her 10 çocuktan yaklaşık 3’ünde aft yaraları ilk salgından sonra yıllarca geri gelir. Bir çocuktan diğerine yayılamazlar. Geri gelmeye devam eden aft yaraları çölyak hastalığı, iltihaplı bağırsak hastalığı veya HIV enfeksiyonu ile bağlantılı olabilir.
Çocuklarda aft yaraları belirtileri nelerdir?
Her çocuk semptomları biraz farklı hissedebilir. Aftöz stomatitin en yaygın belirtileri aşağıdakiler gibidir:
Ağızda, genellikle dudakların içinde, yanaklarda veya dilde ağrılı yaralarKırmızı kenarlıklı beyaz veya gri yaralarYaralar nedeniyle yemek yeme veya konuşma güçlüğüAteş yoktur (çoğu durumda)Çocuklarda aft yaraları genellikle 7 ila 14 gün içinde iyileşir. Geri dönme eğilimindedirler.
Çocuklarda aft yaraları nasıl teşhis edilir?
Çocuğunuzun doktoru fiziki muayene ile teşhis koyabilir. Ancak başka nedenleri olup olmadığını incelemek için aşağıdaki testler istenebilir.
Kan testleriYaraların kültürleriBoğaz biyopsisi (yaradan küçük bir doku parçası alarak ve hücreleri mikroskop altında kontrol ederek)Çocuklarda aft yaraları nasıl tedavi edilir?
Tedavi, çocuğunuzun semptomlarına, yaşına ve genel sağlığına bağlı olacaktır. Ayrıca durumun ne kadar şiddetli olduğuna da bağlı olacaktır. Tedavinin amacı semptomları hafifletmeye yardımcı olmaktır. Tedavi şunları içerebilir: 
Daha fazla sıvı içmekHerhangi bir ateş veya ağrı için asetaminofen almakUygun ağız hijyeni elde etmekYaraların ağrısını hafifletmek için cilde ilaç kullanmakAğrıya yardımcı olması için ağız gargaralarının kullanılmasıÇocuğunuz baharatlı, tuzlu veya asitli yiyecekler yememekle kendini daha iyi hissedebilir. Bu yiyecekler ağzı daha fazla tahriş edebilir.
Doğal tedavi veya ev ilaçları
Çocuklarda aft yaralarını iyileştirmek için bazı doğal veya ev ilaçları yardımcı maddeler olarak kullanılabilir. İlk seçenek olmasalar da, iltihaplanmanın üstesinden gelmede ve mevcut enfeksiyonlarla savaşmada etkili olabilirler. İdeal olarak, elbette antiseptik ve antiinflamatuvar özelliklere sahip olmaları gerekir.
En çok uygulanan seçeneklerden biri, karbonatlı soda veya tuzlu ılık suyla gargara yapmaktır. Bu doğal ev ilacı, bir iyileşme görene kadar günde 2 ila 3 kez yapılır. Karışım, yarım bardak ılık su içine bir miktar karbonat veya tuz ile yapılmalıdır. Yutulmamalıdır.Genellikle bu amaç için kullanılan ilave bir bileşen aloe veradır. Yaprağın içinde bulunan jel, bu yaralanmanın hafifletilmesini destekleyen antimikrobiyal ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Sadece küçük bir miktar alıp yaranın üzerine sürün.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir