Ramazan Ayında Sağlıklı Beslenme Önerileri

0
8 views
Ramazan Ayında Sağlıklı Beslenme Önerileri
Ramazan Ayında Sağlıklı Beslenme Önerileri

01/04/2022

Paylaş:

Ramazan Ayında Sağlıklı Beslenme Önerileri

Yeterli ve dengeli beslenme, yaşamın her döneminde olduğu gibi Ramazan ayında da oldukça önemli. Bu nedenle sahurda ve iftarda sağlıklı besinlerin tüketilmesi göz ardı edilmemeli.

Gün içinde kan şekerinin düşmesi ve uzun süreli açlık sonrası iftarda aşırı besin tüketiminin engellenmesi için sahurda, yavaş sindirilen ve besin değeri yüksek gıdalar tüketilmelidir. Sahurda çok yağlı ve çok tuzlu yemeklerden, aşırı tatlı besinlerden kaçınmak gerekir. Bu besinlerin yerine hazmı kolay, mide ve bağırsak sisteminde uzun süre kalabilen lif içeriği yüksek sebze, meyve ve kepekli ekmek tercih edilmesi önerilir.

Orucun hurma, kuru kayısı gibi karbonhidrat, posa, potasyum ve magnezyum açısından zengin besinlerle açılması iyi bir seçenektir. Yoğun öğün tüketimi öncesi bir kase çorba ile başlangıç yapılabilir ve 15-20 dakikalık bir mola sonrası yemeye devam edilebilir. İftar sofralarında sebze veya bakliyat yemeği gibi ana yemek çeşitleri yer almalıdır. Izgara/fırında et, tavuk, balık, yoğurt, cacık veya ayran, zeytinyağlı sebze yemekleri, salata ve tam tahıllı ekmeklerden oluşan bir öğün tercih edilebilir. Ayrıca aşırı şerbetli tatlılar yerine hafif tatlılar tüketilmelidir.

Güven Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümünden Dyt. Melis Rıdvanoğulları Dönger, Ramazan ayında sağlıklı beslenmenin ipuçlarını verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz