Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir? Kalp Krizi Nedenleri Nelerdir?

kalp krizi belirtileri nelerdir kalp krizi nedenleri nelerdir 62544ece59aad
0 0
Read Time:47 Second

11/04/2022

Paylaş:

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir? Kalp Krizi Nedenleri Nelerdir?

Kalp krizi, bir veya birden fazla kalp damarının tıkanması sonucunda meydana gelen ve hayati tehlike yaratan bir hastalık olarak tanımlanıyor. Göğüs ağrısı ve göğüste rahatsızlık hissi kalp krizinin en sık karşılaşılan belirtisi olarak gösteriliyor. Kalp krizi geçiren kişi, göğsün ortasında ya da sol tarafında birkaç dakikadan uzun süren veya aralıklı tekrarlayan ağrıyı; rahatsız edici baskı, sıkışma ve dolgunluk gibi hissedebiliyor. Ayrıca nadiren de olsa çene, boyun ve sırt ağrısı, sersemlik, göğüs ağrısıyla birlikte ortaya çıkan nefes darlığı da kalp krizinin belirtisi olabiliyor.

Ailede kalp hastalığı öyküsü olması, yüksek kolesterol, hipertansiyon, şeker hastalığı, stres, sigara kullanımı, fiziksel aktivite azlığı, sağlıksız beslenme kalp krizinin nedenleri olarak belirtiliyor. Aynı zamanda uzmanlar Covid-19 sonrasında kalp hastalığı riskinin belirlenmesi ve önlenmesi için kardiyoloji muayenesinin önemli olduğunu vurguluyor.

Güven Hastanesi Kardiyoloji Bölümünden Uzm. Dr. Tuğba Kayhan, kalp krizi belirtileri ve kalp krizini önlemek için dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir