Kabızlık Neden Olur Tedavisi Nedir ?

0
84 views

Kabızlık Neden Olur Tedavisi Nedir ?

Halk arasında peklik olarak da bilinen kabızlık, beslenme alışkanlıkları ve hareketli bir yaşamın olup olmamasıyla alakalıdır. Tüm bunların yanında kalıtsal olarak da yatkınlık söz konusu olabilir. Bireyin ailesinde kabızlık problemini kronik olarak yaşayan bir ebeveyni varsa, kişi ilerki hayatında bu sorunla karşılaşabilir, bu rahatsızlığı yaşama riski yüksek olabilir.

Kabızlık; tüm beslenme alışkanlığını düzenleyerek, yaşama hareket katarak ‘özellikle yürüyüş yapmak çok faydalıdır’ üstesinden gelinebilinecek bir rahatsızlıktır.
İleri safhalarında basür sorunları yaşatan kabızlık, çeşitli ilaç takviyeleriyle de tedavi edilebilinir.

Kabızlık nasıl önlenir?

Kabız olunduğunda yudum yudum içilecek sıcak su, kayısı kurusuyla birlikte alındığında problemi çözebilirisniz ancak daha ciddi sorunlar yaşandığında, bir çay bardağının yarısı kadar zeytinyağını içmeniz gerekir. Zeytinyağı, saf olmalıdır. Zeytinyağının temizleyici özelliğiyle birlikte mideniz ve bağırsaklarınız temizlenir, ancak sorun kökünden çözülmez. Bu geçici bir çözümdür.

Kalıcı çözüm için, sulu gıdalar özelleikle tencere yemekleri tüketmeli, yürüyüş yapmalı ve mümkün olduğunca baharatlı gıdalardan uzak durmalısınız. Beyaz un ise kabızı tetikleyici olduğundan cavdar unu tavsiye ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz