İndikatör Nedir, Çeşitleri Nedir?

0
159 views

İndikatör Nedir, Çeşitleri Nedir?

Gösterge bir maddenin bir ortamda evaluation edilirken varlığını gösteren ayraca verilen addır. Bu Çözeltiler titrasyonun bitiş noktalarını saptamak ve işaretlemek amacıyla kullanılır.
Çöktürme İndikatörleri : Azca oranda çözeltiye ilave edilen iyon, eş değerlik noktasında, çöktürücü reaktifin aşırısı ile renkli bir tuz oluşturur.

İndikatör terimi bilimin bir oldukca branşında kullanılan bir terimdir. Kimya biliminde ki anlamı titrasyonun dönüm noktasına yaklaştığında yada tam olarak dönüm noktasında renk değişimi şeklinde fizyolojik görünümünün değişmiş olduğu maddeye indikatör denilirken, su ürünleri ve veterinerlik alanlarında belirteç denilmektedir.

 

Çözeltinin PH değerleri dikkate alındığında renk değiştiren karmaşık yapıdaki organik bileşiklerdir. Asit yada baz titrasyonunun bittiği yada başladığı noktaları belirlemek amacıyla kullanılır.Redoks İndikatörleri: Bir miktar fe3+’un ilave edilecek gümüş nitrat çözeltisi ayarlı KSCN ile titre edilir ve beyaz çökeleği meydana getirir.

 

Asit-baz indikatöterleri: Bu İndikatörler zayıf asit yada zayıf bazdırlar. Genel anlamda indikatörler HIn sembolü ile gösterilirler. Kango kırmızısına örnek verecek olursak,Kango kırmızısı HIn formülündeyken mavi renge dönüşürken, In- formülünde kırmızı renge dönüşmektedir. Bir çözeltinin içine asit bırakılırsa sudaki hidrojen miktarı artar. Buda dengenin girenler yönünde seyretmesine sebep olur.

 

Kango kırmızısı örneğinde olduğu şeklinde bu bileşenin HIn formunda ki rengi kırmızı olduğundan kırmızı renge bürünür. Baz girerse denge ürünler formuna kayar, gene kango kırmızısından örnek verecek olursak kango kırmızısının In- formundaki rengi mavi olduğundan mavi renge bürünmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz