Hamilelikte Kâbus Görme Nedenleri Nelerdir ?

0
72 views
Hamilelikte Kâbus Görme Nedenleri Nelerdir ?
Hamilelikte Kâbus Görme Nedenleri Nelerdir ?

Hamilelikte Kâbus Görme Nedenleri Nelerdir ?

Hamilelik sırasında en sık karşılaşılan durumlardan bir tanesi anne adaylarının sık sık kâbuslar görmesidir. Bu durum her ne kadar normal olsa da, artması durumunda bir doktora başvurmak şarttır. Nedeni belirlendikten sonra gereken müdahaleler yapılarak kâbus görme en aza indirilebilir.

Hamilelik, anne adayının vücudunda baştan aşağı değişime sebep olan büyük bir olaydır. Vücudun tamamen kendisini yenilediği bu dönemde aşırı salgılanan hormonların yanı sıra vücudun yeni tanıştığı bir takım hormonlar da büyük fizyolojik değişimlere neden olur. Bu durum vücudun halsiz düşmesine neden olduğu gibi farklı duyguları anda ve yoğun yaşamaya da yol açar. Aşırı duygu yoğunluğu ise bir takım biyolojik sorunların yanı sıra psikolojik değişimleri de beraberinde getirir.

Anne adayı bebeğinin ve kendisinin hakkında endişelenmenin yanı sıra doğum korkusuna da sahiptir. Vücudun yaşadığı belki de en zorlu ve en büyük olay olan doğum, günümüzde artık çeşitli yöntemlerle kolaylaştırılsa da anne adayları bu korkuyu üzerlerinden atamamakta; bu durum da kâbuslara ve uyku bozukluklarına neden olmaktadır.Hamilelik sırasında değişen hormonlardan dolayı anne adayı giderek daha endişeli ve duygusal hâle gelir. Hem bebeği hem de kendi sağlığı için sık sık endişe etmeye başlayan hamile bayanlar, bir süre sonra bu endişelerinin bilinçaltına işlemesiyle kötü rüyalar görmeye başlarlar. Endişelerin artması bu rüyaların kâbusa dönüşmesine ve anne adaylarının korkmasına sebep olur.

Anne adayları özellikle bebekleriyle ilgili kâbuslar görürler. Bebeklerinin başına kötü bir şeyler geldiğiyle ilgili bu kâbuslar, tamamen değişen hormon düzeninin bir sonucudur. Bir uzmandan yardım alarak bu soruna çözüm bulmak mümkündür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz