Gizli saklı Şeker Nedir? Emareleri Nedir?

gizli sakli seker nedir emareleri nedir 634c2ae0ba4a1
0 0
Read Time:43 Second

20/06/2022

Paylaş:

Gizli saklı Şeker Nedir? Emareleri Nedir?

Gizli saklı şeker, tıbbi adıyla prediyabet, plazma glukoz (kan şekeri) düzeylerinin normalden yüksek olmasına karşın değerlerin diyabet tanı kriterlerini karşılamaması durumudur.

Gizli saklı şekerin oluşumunda insülin direncinin bilhassa görevi vardır ve gizli saklı şekeri olan bireylerde çoğunlukla insülin direnci görülür. Bu yüzden gizli saklı şeker varlığında en sık görülen emareler, insülin direnci sebebiyle oluşur. Yiyecek yedikten sonrasında kanda yükselen glukozu düzenlemek için normalden fazla artan insülin hormonu, kan şekerinin ani düşmesine yol açabilir. Reaktif hipoglisemi olarak adlandırılan bu durumda, çoğunlukla şeker düşmesi sonucu acele ve fazlaca daha erken acıkmalar, şekerli bir şey yeme isteği görülür.

Hiçbir klinik bulgu göstermeden de ilerleyebilen gizli saklı şeker, başta nöropati ve aterosklerotik hastalıklar olmak suretiyle diyabetin kronik komplikasyonlarının oluşmasına niçin olabilir.

Itimat Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümünden Prof. Dr. Mustafa Yürekli, gizli saklı şeker hakkında informasyon verdi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir