gizli sakli seker nedir emareleri nedir 6320c20688401

Gizli saklı Şeker Nedir? Emareleri Nedir?

Read Time:43 Second

20/06/2022

Paylaş:

Gizli saklı Şeker Nedir? Emareleri Nedir?

Gizli saklı şeker, tıbbi adıyla prediyabet, plazma glukoz (kan şekeri) düzeylerinin normalden yüksek olmasına karşın değerlerin diyabet tanı kriterlerini karşılamaması durumudur.

Gizli saklı şekerin oluşumunda insülin direncinin bilhassa görevi vardır ve gizli saklı şekeri olan bireylerde çoğunlukla insülin direnci görülür. Bundan dolayı gizli saklı şeker varlığında en sık görülen emareler, insülin direnci sebebiyle oluşur. Yiyecek yedikten sonrasında kanda yükselen glukozu düzenlemek için normalden fazla artan insülin hormonu, kan şekerinin ani düşmesine yol açabilir. Reaktif hipoglisemi olarak adlandırılan bu durumda, çoğunlukla şeker düşmesi sonucu acele ve oldukca daha erken acıkmalar, şekerli bir şey yeme isteği görülür.

Hiçbir klinik bulgu göstermeden de ilerleyebilen gizli saklı şeker, başta nöropati ve aterosklerotik hastalıklar olmak suretiyle diyabetin kronik komplikasyonlarının oluşmasına niçin olabilir.

Itimat Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümünden Prof. Dr. Mustafa Yürekli, gizli saklı şeker hakkında informasyon verdi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

folik asit ve folat nedir yararlari nedir 6320c1fd02461 Previous post Folik Asit ve Folat Nedir? Yararları Nedir?
cilt deri kanseri nedir emareleri nedir 6320c214b014b Next post Cilt (Deri) Kanseri Nedir? Emareleri Nedir?

Ayakkabı Bot ve çizme Günlük ayakkabı Bot ayakkabı modelleri Çizme ayakkabı Terlik ayakkabı Sandalet Babet Spor ayakkabı Topuklu ayakkabı İç giyim Mayo Çorap Fantezi giyim İç çamaşır takımları Sütyen Gecelik Pijama takımı Gece elbisesi Plaj giyim Giyim Büyük beden Tesettür Etek Trenckot tarz eşofman takımları bayan Mont Gömlek Pantolon T-shirt Sweatshirt Kırmızı elbiseler Ceket Çanta Çanta aksesuarlar Bebek bakım çantası Spor çanta Okul çantası Laptop çantası Portföy çanta Bel çantası Postacı çantası El çantası Sırt çanta Bebek bakım çantası Omuz çantası