Gebelik Öncesi Beden Kitle İndeksi Kaç Olmalı?

gebelik oncesi beden kitle indeksi kac olmali 621e06abc4000
0 0
Read Time:2 Minute, 32 Second

Anne adayının ideal kilosunda olması gebelik öncesinde sağlıklı bir yumurtlama olabilmesi, gebelik süreci ve bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Gebelik öncesi ideal beden kitle indeki ne kadardır?
Beden kitle indeksi, kişinin kilosunun ağırlığına oranı olarak tanımlanabilir. Farklı bir deyişle de kişinin kilosunun boyuna göre normal olup olmadığının anlaşılması için kullanılan bir tür yöntemdir. Vücut yağımızı direkt olarak ölçemese de sağlıklı ya da sağlıksız bir kiloda olup olmadığımızı belirlemeye yardımcı bir parametredir.
İçindekilerBeden kitle indeksimi nasıl hesaplayabilirim?Gebelik için beden kitle indeksim (kg/m2) ideal mi?İdeal beden kitle indeksimde değilsem karşılaşabileceğim sağlık problemleri neler?Gebelik öncesi fazla kilo/obeziteGebelik öncesi zayıflıkBeden kitle indeksimi nasıl hesaplayabilirim?
Beden kitle indeksinizi ağırlığınızı boyunuzun metrekaresine bölerek bulabilirsiniz.
BKİ= Ağırlık (kg) / Boy (m2)
Örnek: Anne adayının 1.68 m uzunluğunda ve 66 kg olduğunu düşünelim. İşlem basamağı şu şekilde olacaktır:
1.68 x 1.68 = 2.822466 / 2.8224 = 24.8 kg / m2Anne adayının beden kitle indeksi 23.3 BMI’dır. 
Örnek: Anne adayının 1.55 m uzunluğunda ve 76 kg olduğunu düşünürsek:
1.55 x 1.55 = 2.402576 / 2.4025 = 31.63 kg / m2Anne adayının beden kitle indeksi 31.63 BMI’dır. 
Gebelik için beden kitle indeksim (kg/m2) ideal mi?
BKİ (kg/m²)Sınıflama29ŞişmanKaynak: Akgün N., Maternal Beden Kütle İndeksi ve Gebelikte Vücut Ağırlığı Artışı Takibinin Perinatal Sonuçlar İle İlişkisi. Hacettepe Üniv. Sağlık Bilimleri Entitüsü. 2013, Ankara.
Yukarıdaki tabloda da görüldüğü üzere BKİ’nin
19.8 ile 26 arasında olması gebelik başlangıcı için uygun ağırlık olarak kabul edilirirken 19.8’in altında bulunması zayıflık, 26-29 arasında bulunması hafif şişman ve 29’un üzerinde olması şişmanlık olarak kabul edilir. 
İdeal beden kitle indeksimde değilsem karşılaşabileceğim sağlık problemleri neler?
Hafif şişman ya da şişman kategorisinde misiniz? Gebelik düşünüyorsanız eğer neden ideal beden kitle indeksinize ulaşmanız gerektiği hakkında şu bilgileri vermek isterim.
Gebelik öncesi fazla kilo/obezite
Doğurganlığın azalmasıHamilelikte hipertansiyonHamilelik döneminde diyabetPreeklampsi (gebelik zehirlenmesi) riskinin artmasıDüşük yapmaErken doğumSezaryenle doğumBebeğin ölü doğmasıMakrozomik bebek yani bebeğin iri doğması veBebeğin ileri dönemindeki yaşamında obez ve diyabet hastası olması gibi problemlere yol açabilir.
Ya da zayıf kategorisinde misiniz? İdeal beden kitle indeksinize ulaşmadan gebelik planlamamanızı tavsiye ederim. Çünkü;
Gebelik öncesi zayıflık
Hormonlarınızı olumsuz yönde etkileyebilir ve hamile kalma şansınızı azaltır. Çünkü üreme sisteminde etkisi bulunan östrojen hormonu başlıca yumurtalıklarda kolesterolden, az miktarda da yağ dokusu ve böbreküstü bezinden salgılanan, bebeğin sağlıklı bir şekilde rahmin içine tutunabilmesini ve hamileliğin sorunsuz bir şekilde ilerlemesini sağlayan çok önemli bir hormondur.Yetersiz beslenmeye bağlı olarak vitamin ve mineral eksiklikleri sıklıkla görülür. Bu durum gebe kalınca anne karnındaki bebeğin birçok hastalığa maruz kalmasına sebep olabilir. Bebekte büyüme geriliği, sakatlık hatta ölüme bile neden olabilir.Gebede preeklampsi riski yükselir.Düşük doğum ağırlıklı bebek dünyaya gelebilir.
Gerek aşırı kilo, gerekse anne adayının aşırı zayıflığı sağlıklı bebek için hamile kalmadan önce mutlaka düzeltilmesi gereken bir sağlık sorunudur. 
Bu nedenle ideal kilonuzda değilseniz eğer en az 6 ay önceden diyetisyeninize başvurup ideal beden kitle indeksinize ulaşmanız hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından önem taşımaktadır.

ÖncekiGebelikte Neden Folik Asit Kullanılır?SonrakiHamilelikte demir eksikliği nasıl giderilir?
#Beden Kitle İndeksigebeliğe hazırlık

Paylaş
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir