Çocuklarda Laktoz İntoleransı

cocuklarda laktoz intoleransi 5fdec7b36698b
0 0
Read Time:2 Minute, 43 Second

Laktoz intoleransı, laktaz eksikliğinden kaynaklanan bir durumdur. Bu enzimin yetersiz miktarları, vücudun sütte bulunan bir şeker olan laktozu sindirememesine neden olabilir. Laktaz eksikliği, bazı kişilerde rahatsız edici semptomlara neden olabilir ve bu kişilerin laktoz intoleransı olduğu söylenir. Çocuklarda laktoz intoleransı belirtileri, süt ürünlerini yedikten veya içtikten sonra hoş olmayan semptomlar gösterebilir. Bu semptomlar arasında şişkinlik, ishal ve gaz bulunur.
Çocuklarda laktoz intoleransı sebepleri nelerdir?
Laktoz intoleransı, ince bağırsak, laktaz adı verilen bir sindirim suyu veya enzimden yeterince üretmediğinde ortaya çıkar. Yeterli laktaz olmadan vücut laktozu parçalayamaz veya sindiremez.
Çocuklarda Laktoz intoleransı görüldüğü gibi yetişkinlerde olabilir. Bazı yaygın nedenler şunlardır:
Sindirim hastalıkları veya enfeksiyonuİnce bağırsakta yaralanmaAilede laktoz intoleransı rahatsızlığı. Bu durumlarda, vücut zamanla laktaz enziminden daha az üretebilir. Semptomlar gençlik veya yetişkinlik yıllarında ortaya çıkabilir.Çok erken doğan bir bebeğe prematüre bebek de denir. Bu bebeklerde laktoz intoleransı genellikle kısa vadeli bir sorundur ve ortadan kalkar.Çocuklarda laktoz intoleransının belirtileri nelerdir?
Laktoz içeren yiyecek veya içecekleri tükettikten yaklaşık 30 dakika ila iki saat sonra başlayan yaygın semptomlar şunlardır:
Mide bulantısıKramplarŞişkinlikKarın ağrısıGazİshalNadiren de olsa kabızlık bir belirti olabilir.Belirtilerin şiddeti, tüketilen laktoz miktarına ve her bireyin tolere edebileceği miktara bağlı olarak değişir. Laktoz intoleransının semptomları diğer durumlara veya tıbbi sorunlara benzeyebilir, bu nedenle teşhis için çocuğunuzu hastaneye götürmelisiniz.
Laktoz intoleransı nasıl teşhis edilir?
Laktoz intoleransı genellikle fiziksel olarak teşhis edilir. Çocuğunuzdan farklı testler istenir ve sonuçlarına göre teşhis edilir. İstenebilecek testler şunlardır:
Laktoz tolerans testi: Bu test, sindirim sistemindeki laktoz emilimini ölçer. Aç gelen hasta, laktoz içeren bir sıvı içer. İshalli dışkılar daha sonra sonraki 24 saat boyunca laktoz açısından test edilir.Hidrojen nefes testi: Hasta, laktozlu bir içecek içer. Nefesi daha sonra hidrojen miktarını ölçmek için düzenli aralıklarla analiz edilir. Nefeste yüksek düzeyde hidrojen bulunduğunda, laktozun yanlış sindirimi teşhis edilir.Dışkı asitliği testi: Bebeklerde ve küçük çocuklarda kullanılan bu test, dışkıdaki asit miktarını ölçer. Sindirilmemiş laktoz tarafından üretilen laktik asit, glikoz ve diğer yağ asitleri dışkı örneğinde tespit edilebilir.Çocuklarda laktoz intoleransı tedavisi nasıldır?
Laktoz intoleransı tedavisi, çocuğunuzun doktoru tarafından aşağıdakilere göre belirlenecektir:
Çocuğunuzun yaşı, genel sağlığı ve tıbbi geçmişiHastalığın boyutuÇocuğunuzun belirli ilaçlara, prosedürlere veya tedavilere toleransıHastalığın seyri için beklentilerFikriniz veya tercihinizVücudun laktaz üretme yeteneğini geliştirecek bir tedavi olmamasına rağmen, laktoz intoleransının neden olduğu semptomlar tipik olarak diyetteki laktozun sınırlandırılmasıyla kontrol edilebilir. Ek olarak, semptomlara yardımcı olmak için laktaz enzimleri önerilebilir.
Laktoz intoleransı olan çocuklar nasıl yeterli kalsiyum alabilir?
Kalsiyum, kemiklerin büyümesi ve onarımı için gereklidir. Süt ve diğer süt ürünleri önemli bir kalsiyum kaynağı olduğundan, ebeveynler çok az süt içeren veya hiç içermeyen bir diyette yeterli miktarda kalsiyumun en iyi nasıl sağlanacağını bilmelidir.
Kalsiyum için diyetle önerilen alım (RDI) değerleri yaş grubuna göre değişir:
0 ila 6 ay – 200 mg6 ay – 1 yıl – 260 mg1-3 yıl – 700 mg4-8 yaş – 1.000 mg9 ila 18 yaş – 1.300 mgKalsiyum içeriği yüksek olan süt ürünü olmayan yiyecekler şunları içerir:
Kara lahana, şalgam, brokoli gibi sebzelerSomon ve sardalya gibi yumuşak, yenilebilir kemikli balıklarAktif kültürlü yoğurt (kanıtlar, yoğurt yapımında kullanılan kültürlerin laktaz enziminin bir kısmını ürettiğini ve bu nedenle laktoz intoleransı olan kişiler tarafından iyi tolere edildiğini göstermektedir)Çocuğunuz diyetinden yeterince kalsiyum alamıyorsa, çocuğunuzun doktoru bir kalsiyum takviyesi yazabilir. D vitamini vücudun kalsiyumu emmesi için gereklidir; bu nedenle çocuğunuzun doktoru ayrıca bir D vitamini takviyesi de reçete edebilir. Çocuklarda laktoz intoleransı göz ardı edilemeyecek bir durumdur.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir