çoçuklarda ishale iyi gelen yiyecekler

Cocuklarda Ishale Iyi Gelen Yiyecekler
0 0
Read Time:3 Minute, 21 Second

İshal, dışkıda oldukça fazla su olduğunda ortaya çıkan yaygın bir durumdur; kolon, dışkının şekle ve kıvama haiz olması için suyu emmek suretiyle tasarlanmıştır. Kimi zaman dışkı oldukça fazla su emerek ishale niçin olur. Çocuklarda ishal kimi zaman sık olarak ortaya çıkabilen bir durumdur. Çocuğunuzun günde minimum üç yada daha çok kez gevşek yada sıvı dışkısı var ise, muhtemelen ishaldir.

Çocuğunuzun ishali için en iyi tedavi, nedene bağlı olabilir, sadece ishalin semptomlarından kurtulmanın yolları vardır. İshal önleyici ilaçlar, ev ilaçları ve çocuğunuza verebileceğiniz en iyi yiyecekler hakkında tavsiyeler de dahil olmak suretiyle çocuklarda ishal nasıl tedavi edilir, bu yazıda sizin için yazdık.

Çocuklarda ishale ne sebep olabilir?
Çocuklarda ishal olduğunda çoğu zaman “akut” olarak kabul edilir, doğrusu birkaç günden bir haftaya kadar sürer. Akut ishalin en yaygın sebebi viral, bakteriyel yada parazitik tipte bir enfeksiyondur. Çocuklarda ishal, aşağıdakiler de dahil olmak suretiyle başka problemler tarafınca da tetiklenebilir:

Besin alerjisi,
Laktoz intoleransı,
Oldukça fazla şeker yada suni tatlandırıcı yiyecek yada içmek,
Bazı antibiyotik ilaçlar.
Kronik ishal, 2-4 haftadan uzun devam eden ve daha azca görülen ishaldir. Akut ishal benzer biçimde, bakteriyel, viral yada paraziter bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Kronik ishal ek olarak vücuttaki altta yatan iltihaplanma, çölyak hastalığı yada inflamatuar bağırsak hastalığı benzer biçimde genetik yada otoimmün durumlar yada irritabl bağırsak sendromu benzer biçimde fonksiyonel GI bozuklukları tarafınca da tetiklenebilir.

Çocuğuma ishali durdurmak için ne verebilirim?
Çoğu zaman çocuklarda ishali tedavi etmek için ilaca gerek kalmamıştır. Bir çok durumda, vücut enfeksiyonu temizlediğinde akut bulaşıcı ishal durur. Çocuğunuzun ishali birkaç günden uzun sürerse, nedenini ve en iyi tedaviyi belirlemek için çocuk doktorunuza danışın. Kronik ishal için doktorunuz rejim, ilaç yada öteki devam eden tedavilerde değişim önerebilir.

Çocuklarda ishal ilaçları hakkında data
Genel olarak, antibiyotikler çocuklarda bulaşıcı ishali tedavi etmek için kullanılmaz. Çocuğunuza reçetesiz satılan ishal ilaçları vermeden ilkin daima doktorunuza danışın. Bazı bulaşıcı ishal türleri için probiyotikler destek olabilir. Probiyotikleri sıvı ve hap şeklinde alabilirsiniz. Evladınız 3 yaşından küçükse probiyotik kullanmadan ilkin doktorunuza danışın. 3 yaşından ufak küçüklere doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç vermeyin.

Çocuklarda ishal için ev ilaçları nedir?
Çocuğunuzun ishalini durdurmak için belirli bir yiyecek, içecek yada evde tedavi yöntemi yoktur. Çocuğunuzun ishali için en iyi tedavi destekleyici bakımdır. İshal emarelerinden kurtulmak için şunları yapabilirsiniz:

Çeşitli besleyici gıdalar sağlamak,
Tetikleyicileri yada sorunlu yiyecekleri belirlemek için.
Çocuğunuzda su kaybını önlemek için şunları verebilirsiniz:

Et suyu yada çorba,
Sıvı yada dondurucu pop formunda pediatrik elektrolit solüsyonları,
Düşük şekerli içecekler.
İshal olan bir çocuğa ne vermeliyim?
Çocuğunuzda ishal var ise, onu sıhhatli, dengeli beslenme, ekim ayında bolca sıvı ile beslemeniz önemlidir. Anne sütü ile beslenen bebekler ve çocuklar için anne sütü, ishal kanalıyla beslenme için muhteşem bir seçenek olmaya devam etmektedir. Anne sütü kolayca emilir ve elektrolit solüsyonlarından daha çok gıda ihtiva eder. Sadece anne babalar bebeklerin, bilhassa yeni doğanların, ishal ile dehidrasyona oldukça duyarlı olduklarını unutmamalıdır, bundan dolayı bebeğin sıvısında herhangi bir değişim fark ederseniz, bir doktora danışmalısınız.

Bazı ishal vakalarında, çocuğunuzun doktoru kısa bir süre için süt içermeyen yada düşük şekerli bir rejim önerebilir. Çocuğunuzun ishali devam ederse, bir yiyecek günlüğü tutmayı deneyin. Bazı insanoğlu için bazı gıdalar ishali tetikleyebilir. Örnek olarak, irritabl bağırsak sendromu olan bazı hastalar, yüksek yağlı, yüksek şekerli yada baharatlı yiyeceklerin sorunlara niçin olma eğiliminde bulunduğunu farklıdır. Bazı çocuklar için glüten yada süt ürünleri ishali tetikleyebilir. Belirli bir besinin evladınız için mesele oluşturduğunu düşünüyorsanız, bunu bir yere yazın ve doktorunuzla görüşün.

Lif yada belirli yiyecekler çocuğumun ishalini durdurur mu?
Lif çoğu zaman bağırsak hareketlerini düzenlemek için kullanılır ve gıdadaki lifin türüne bağlı olarak hem kabızlık hem de ishal durumlarında kullanılabilir. Gıdalarda organik olarak bulunan bir madde olan pektin, dışkıyı koyulaştırmak için de kullanılabilir. Bazı lif açısından varlıklı gıdalar çocuğunuzun ishali yavaşlatmaya destek olabilir. İshale destek olabilecek yüksek lifli gıdalar şunları ihtiva eder:

Elma,
Muz,
Arpa,
Yulaf,
Fasulye,
Bezelye,
Tatlı patates.
Çocuğumu ishal için ne süre doktora götürmeliyim?
Aşağıdaki durumlarda çocuğunuzu doktora götürmeniz gerekir:

6 aylıktan küçükse,
Dışkıda kan var ise,
Dehidrasyon emareleri gösteriyorsa (düşük idrar çıkışı, gözyaşı olmaması, ağızda tükürük olmaması, aşırı uyku hali yada düşük aktivite seviyesi),
Kusarsa,
Ateşi yüksekse,
Karın şişkinliği (şişme yada genişleme) var ise,
eğer öyleyse

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir