Çocuklarda Göğüs Ağrıları

cocuklarda gogus agrilari 645bbe7ccc6fa
0 0
Read Time:40 Second

10/05/2023

Paylaş:

Çocuklarda Göğüs Ağrıları

Çocuklarda göğüs ağrıları ile oldukça sık karşılaşılmasına karşın, kalp hastalığından meydana gelen göğüs ağrısı oldukça nadirdir. Sadece yetişkinlerde kalp krizine bağlı ölümlerin fazla olması sebebiyle göğüs ağrısı, çocuklarda ve ailelerinde korku ve endişeye neden olur. Bu yüzden çocuğun ve ailenin bilgilendirilmesi, rahatlatılması gerekmektedir.

Göğüs ağrısı, göğüs kafesinde bulunan tüm organlardan köken alabilir. Adam ve kız çocuklarında eşit sıklıkta karşılaşılan göğüs ağrısı, en oldukça 11-14 yaş aralığında görülür.

Göğüs ağrılarının çoğunlukla iyi seyirli olmasına rağmen, çoğunlukla tekrarladığı için okula gidememeye ve aktivite kısıtlamasına yol açmaktadır. Ender olmasına rağmen göğüs ağrısının sebebi kalp-damar sistemine ilişik bir hastalıktan da kaynaklanabilir. Bu hastalıkların ciddi olabilmesi sebebiyle erken tanı almaları ve tedavi edilmeleri gerekmektedir.

Itimat Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi Bölümünden Prof. Dr. Semra Atalay, çocuklarda göğüs ağrıları hakkında informasyon verdi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir