Belirti Ne Demek?

 Belirti Ne Demek?
0 0
Read Time:56 Second

İfade edilmek istenen duruma göre birden çok eş anlamlısı bulunan bu kelime, bir hadisenin ya da durumun anlaşılabilmesi için gerekli olan öğelerin tümüne denilebileceği gibi, hastalık göstergesi, bedensel aktivitelerdeki bozukluğa neden olan şeyler bütününe de denilebilmektedir.
Sözlükte mevcut olan eş anlamlıları, araz, nişane, alamet, emare, sendrom, ipucu ve gösterge olarak geçmektedir. Belirti kelimesi çoğunlukla tıpta kullanılmaktadır. Vücutta işlevsel değişikler gözlemleniyor ise bu durum herhangi bir hastalığın belirtisi olarak görülebilmektedir.

Yalnızca hasta tarafından hissedilen ve hastanın şikayetçi olduğu bir takım durumlar belirti olarak gösterilebilir. Bu belirtiler doğrultusunda testler yapılarak, hastalık bulgularına rastlanır. Psikolojik durumlarda da aynı şey söz konusudur.
Psikolojik sorunlar, bir takım nedenler eşliğinde belirtilerini gösterir. Hasta bedensel ya da ruhsal olarak kendinde gözlemlediği belirtileri doktoru ile paylaşarak, sonuca kısa sürede varılmasına yardımcı olur. Tıptaki kullanımının dışında aynı zamanda bir suç unsurunun ipuçları olarak da karşımıza çıkabilmektedir.
Suçun kim tarafından ne sebeple nasıl işlendiği bu belirtiler doğrultusunda gün yüzüne çıkarılır. Sonuç ile de bir bağıntı içerisindedir. Bir takım nedenlere dayanarak gerçekleştirilen olaylar, gerçekleşme sürecinde belirtiler gösterebilmektedirler. Genel tanımı ile belirti, bir durumun ya da bir eylemin oluşmasına yardımcı olan bir ya da birden çok etmenlere verilen addır.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir