5 Maddede Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme

0
0 views

03/11/2021

Paylaş:

5 Maddede Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme

Sağlığı ve sosyal yaşamı olumsuz etkileyen obezite; metabolik, kardiyovasküler, solunum ve psikolojiyle ilgili birçok ek rahatsızlığa neden olabiliyor. Obezitenin ailesel yatkınlık, hareketsiz yaşam, nörolojik ve fizyolojik etkenlerden kaynaklanabileceği bilgisini veren Güven Hastanesi Obezite ve Cerrahisi Bölümünden Prof. Dr. Gökhan Yağcı’ya göre obezite tedavisi süreklilik gerektiren ve uzun soluklu bir süreç.

Obezitenin ortaya çıkmasını tetikleyen birçok etken olmasının, tedaviyi komplike hale getirdiğini belirten Prof. Dr. Yağcı, “Tedavi süreci hekim, diyetisyen, psikolog ve fizyoterapistlerden oluşan bir ekip ve multidisipliner bir yaklaşımla yürütülmelidir. Obezite tedavisinde kullanılan yöntemler; tıbbi beslenme, yani diyet tedavisi, egzersiz tedavisi, davranış değişikliği tedavisi, farmakolojik tedavi ve cerrahi tedavidir.” dedi.

Prof. Dr. Gökhan Yağcı, obezite tedavisinde kullanılan cerrahi yöntemlerin halk arasında tüp mide ameliyatı olarak bilinen Sleeve Gastrektomi” ve obezite cerrahisinde en sık kullanılan yöntem olan “Gastrik Bypass (Mide Baypass)” olduğunu bildirdi.

Kişinin obezite cerrahisi yaptırmaya uygun olup olmadığına ise hasta özelinde yapılan kapsamlı değerlendirmeler sonrası karar veriliyor.

Obezite cerrahisi sonrasında beslenmenin oldukça önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Gökhan Yağcı’ya göre, cerrahi sonrasında mutlaka uyulması gereken konu başlıkları şunlar:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz