5 aylık bebek kilosu kaç olmalıdır ?

0
1 views

5 aylık bebek gelişimi, bebeğin hareketlerinin arttığı, bilgili olarak vücudunu oldukca daha iyi kullanabildiği bir dönemdir. Bu döneme kadar nesnelere uzanıp elleriyle kavrayabilen bebek, 5. aydan itibaren bu eylemleri bilgili olarak hayata geçirmeye adım atar. Elinde tuttuğu nesnelerin dokusunu idrak etmek için çoğunlukla ağzına götürür.

Anne-babasını ve sık sık görmüş olduğu öteki aile bireylerini yabancılardan ayırt edebilen 5 aylık bebek, bu kişileri gördüğünde tanır ve onlara gülümseyerek ya da feryat şeklinde seslenerek ilgilerini çekmeye çalışır. Çevresinde olup bitenlere karşı oldukca daha duyarlı ve dikkatli olmaya başlamış olan bebeğin değişik sesleri kolayca ayrıştırdığı gözlemlenebilir. Bu aydan itibaren yalnız gözlerini yada başını sesin geldiği yöne değil tüm vücudunu çevirebilir.

Reflekslerinin de güçlendiği bu zamanda bebek, ebeveyninin elinden sallanan bir oyuncağı alabilir. Artık başını desteksiz dik tutabiliyor. 5, görme kabiliyeti önceki ay yetişkinlerle aynı seviyeye ulaştığında. ayda, büyük nesneler yerine minik nesnelere olan ilgisi artar. Bu yüzden bebeğin çevresinde boğulma tehlikesi oluşturabilecek minik nesnelerin olmamasına itina gösterilmelidir. Doğdukları andan itibaren ara sıra ağlayan bebekler, 4’ten 5’e kadar bu eylemi daha bilgili bir halde gerçekleştirir.

Ağladığında kendisine bakılacağının bilincinde olan bebek, dikkat çekmek için değişik sesler de çıkarabilir. İlk 6 ay anne sütü ile beslenmesi tavsiye edilen bebeğin su dahil başka herhangi bir besin takviyesine ihtiyacı yoktur. Sadece annenin kafi sütü olmadığı durumlarda bebeğin sıhhatli gelişimini desteklemek için hekim tavsiyesi ile ekim ayında anne sütüne ek takviye yapılabilir. Sadece hekim belirtmedikçe hemen hemen katı gıdalara geçilmesi önerilmemektedir.

Erişkin bir insanoğlunun işitebileceği tüm sesleri duyabilen bebeğin çevresinde olup bitenlere olan ilgisi de bu zamanda artar. Her değişik sesi anlamlandırmaya çalışır. Değişik tonlardaki müzikleri birbirinden ayırt edebilir. Müzik dinlemek, terbiyeli dinlemek ve dinlerken tempolu dans etmek, ebeveyn ile bebek arasındaki iletişimi güçlendirirken, bebeğin ritim duygusu oluşturmasına da destek sunar. Konuşmak ve kitap okumak kadar müzik dinlemek de dil becerilerinin gelişmesinde mühim rol oynar. Tek heceli sesler çıkarmaya başlamış olan bebektir, böylece yazışma becerileri de gelişir.

Anne ve babanın söylediklerini hemen hemen anlamasa da bu sözlerin pozitif yönde ifadeler içerdiğini algılayabilir. Kendi başına bırakıldığında hoş seslerle konuşma emek vermesi icra eden bebeğin, canı sıkıldığında ebeveynini aramak için değişik sesler kullandığı görülmektedir. Anne ve babasının hareketlerini ve yüz ifadelerini net bir halde görebilen bebek, değişik yüz ifadelerine karşı gülebilir. Ek olarak ayna karşısında kendi görüntüsü de çığlıklar eşliğinde kahkahalara yol açabilmektedir. Aynanın önünde kendi el, kol, yüz şeklinde alanları görerek tanıyabilirsiniz. Gülümsemesine karşılık olarak gülmek onun duygusal ve ruhsal gelişimini destek sunar. 5 aylık bebek artık oldukca daha oyuncu ve gıdıklandığında keyifle gülebiliyor.

Yiyecek yerken çıkan değişik sesler onu gülümsetebilir. Bebekle oyun oynamak da onun toplumsal ve zihinsel becerilerinin gelişmesinde etkin rol oynar. Değişik renk ve şekillerdeki oyuncaklar içinde ilişki kurabilir. Nesnelere vurulduğunda değişik seslerin çıkmasını isteyebilirsiniz. Toplumsal gelişiminin de bir göstergesi olan yazışma kabiliyeti yardımıyla kendini değişik ses ve hareketlerle açıklamaya çalışabilir.

Daha oldukca sevilmiş olduğu şeylere heveslenen ve onları gülümseyerek karşılayan bebeğin, aksi halde kendini gerip nesnelere sırtını döndüğü görülmektedir. 5, ebeveynlerin bebeklerinin duygularını oldukca daha kolay anlayabilecekleri. Ay’da sevilmiş olduğu ve sevilmiş olduğu aktiviteleri yapmak tüm ailenin keyifle zaman geçirmesini sağlayabilir.

Geçen aydan itibaren ilk dişinin çıkması beklenen bebek bu zamanda tükürük miktarında artış yaşayabilir. Diş çıkarma aylarından önde gelen artan tükürük salgısına ek olarak, bebek huysuzlaşır ve diş etlerini kaşır, eline geçen nerede ise her cismi ağzına alır. Diş çıkarma esnasında hafifçe şiddette ateş ve ishal de görülebilir. Bu şeklinde durumlarda oyuncak alarak bebeğin hijyeni sağlanabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz